Hrek : A Duna a vilg tz legveszlyeztetettebb folyja kztt |
A Duna a vilg tz legveszlyeztetettebb folyja kztt
NO MA'AM 2007.03.20. 15:05
A vilg tz, krnyezeti szempontbl legveszlyeztetettebb nagy folyja kzl t van zsiban, s ezektl 870 milli ember elltsa fgg - kzlte elemzsben kedden a WWF. zsiban ezek a folyk: a Jangce, a Mekong, a Szalven, a Gangesz s az Indus. Eurpban a Duna, Dl-Amerikban a Rio de la Plata, szak-Amerikban a Rio Grande/Rio Bravo, Afrikban a Nlus, Ausztrliban a Murray-Darling.
A rossz tervezs, a termszeti vezetek nem megfelel vdelme miatt mr nem lehet biztosan lltani, hogy e folyk vize tovbb fog folyni - fogalmazott sarkosan a Termszetvdelmi Vilgalap (World Wide Fund for Nature - WWF) a vz vilgnapja, mrcius 22. alkalmbl kiadott jelentsben. Ha gy folytatdik, "egyre tbb s tbb konfliktus lesz a vzhez val hozzfrsrt" - jelentette ki Jamie Pittock, a WWF desvzi vilgprogramjnak igazgatja.
A vz tlz kiszivattyzsa a mezgazdasg s az emberi fogyaszts cljbl "teljes kiszradssal fenyegeti a Rio Grandt s a Gangeszt" - figyelmeztet a WWF. A mr amgy is kiszipolyozott Indust a globlis felmelegeds veszlyezteti, mivel a Himalja gleccsereibl kapja vizt, de ezek a jgmezk zsugorodban vannak. A hmrsklet nvekedse ugyangy "potencilisan pusztt hatssal lehet a halszatra, a vzkinyersre s a bkre a Viktria-t s Nlus szraz afrikai trsgben" - figyelmeztet a WWF.
A Mekong a tlhalszs ldozata, a Jangct pedig megfojtja a szennyezs, amely a partjaira tmegesen teleptett iparbl szrmazik. A Rio de la Plata, a Duna s a Szalven (amely Tibetben ered, s Burmban mlik a tengerbe) esetben a gtak s a hajzst elsegt vzmrnki ptkezsek jelentik a legnagyobb veszlyt az ivvzkszletekre.
A termszetvdelmi szervezet a helyzet gondos tanulmnyozst javasolja mindenkinek, mieltt infrastrukturlis munklatokat kezdene, s pldul a Duna esetben rdemesebbnek tartja a vasti szllts, mint a hajzs fejlesztst. Minthogy a kormnyok most mr nyugtalankodnak a vzkszletek ghajlatvltozs okozta cskkense miatt, egyre tbb s tbb gtat emelnek a kszletezs cljbl, de ez ahhoz vezet, hogy mg tbb vizet emelnek ki a folykbl, s mg tbb kolgiai problmt okoznak - mondta Pittock igazgat. A kormnyok hidroelektromos kzpontokat akarnak pteni energiaforrsul, ezek azonban akadlyozzk a vz folyst, s puszttjk a halakat - folytatta. Ausztrliban az ember ltal beteleptett fajok znlttk el a Murray-Darlingot, amelyben az shonos fajok mr csak a vzi fauna nem tbb mint tz szzalkt adjk.
Az ivvz vilgszint fogyasztsa ktszer olyan gyors temben nvekszik, mint az emberisg ltszma, ami azt jelenti, hogy 2025-ben az emberek tbb mint 60 szzalka olyan helyen fog lni, ahol komoly gondokat okoz majd a vzellts a stockholmi krnyezetvdelmi intzet becslse szerint. A vlsg tlmutat a megvizsglt tz folyn, de ez a jelents is jl tkrzi, hogy a fktelen nvekeds fenyegeti a termszet kpessgeit a nvekv ignyeink kielgtsre - emlkeztet Pittock.
|